به دنبال راهي براي فرار | DEAD SPACE 3

[ad_1]

آیزاک کلارک بازگشته است. البته این بار با یک همکار با نام جان کارور. آن ها این بار برای اولین بار در یک سیاره ی یخ زده و ترسناک قصد دارند تا به راز پیدایش Necromorph ها پی برده و نسل آن ها را یک بار برای همیشه منقرض کنند. آخر الزمان و همچنین خطرات زیادی از جمله دشمنان انسانی در این بین در راه است.

نام : DEAD SPACE 3

سازنده: Visceral Games

ناشر : Electronic Arts

سبک : Survival horror, third-person shooter

پلتفرم ها : ps3 – pc – xbox 360

تاریخ انتشار :  ۲۰۱۳/۰۲/۰۵ ( ۱۷ بهمن ۱۳۹۱ )

 

داستان بازی :

Dead Space 3 پس از حوادث قسمت دوم اتفاق می افتد. دو ماه از فرار آیزاک و الی از Sprawl گذشته و در همین گیر و داد این دو با فردی با نام گروهبان John Carver روبرو می شوند . وی یک بازمانده حمله Necromorph در سیاره Uxor می باشد. تنها ماندن برای مدت طولانی در این سیاره بر روی عقل این فرد هم تاثیر گذاشته و او را فردی خشک و عصبی کرده است. در همین بین این گروه سه نفره سیاره ی یخ زده ای را با نام Tau Volantis کشف می کنند که مقر اصلی پیدایش Necromorph ها می باشد. این سه نفر تلاش می کنند که در این سیاره یخ زده با کشتی فضایی خود به زمین بنشینند. با این حال اوضاع آن طور که باید پیش نمی رود و کشتی در هنگام فرود بر روی زمین تصادف کرده و در نتیجه الی از دیگران جدا می شود. آیزاک اعتقاد دارد که الی هنوز زنده است و در یک ایستگاه فضایی منتظر آن ها می باشد. حال هدف اصلی آیزاک و جان در این است که هم الی را پیدا کرده و هم یک بار برای همیشه نسل Necromorph ها را منقرض کنند. در این بین موانع بسیاری بر سر راه این دو قهرمان از جمله دشمنان انسانی ، خطرات زیستی مانند سقوط ماشین آلات بر سر آن ها و انواع جدیدی از خطرناک ترین Necromorph ها مانند حشرات غول پیکر سد راه آن ها خواهد شد.اما همان طور که گفته شد سربازان انسانی هم در بازی وجود دارد که آن ها را با نام سربازان Unitologist خواهید شناخت. نزدیک به ۲۰۰ سال پیش دولتی در این سباره برفی واقع شده بود که رفته رفته توسط هجوم Necromorph ها ریشه کن شدند. آن عده از سربازانی هم که زنده مانده اند در حال جنگ با این موجودات جهنمی می باشند. درگیری به مدت طولانی در این سیاره و وحشت انگیز بودن این جانوران سربازان Unitologist را به نوعی دیوانه کرده و آن ها هر جنبنده ای به غیر از خودشان را که در جلوی چشمانشان مشاهده کنند به سرعت نابود خواهند کرد به همین علت است که انسان ها هم به دشمنان بازی اضافه شده است.

تغییرات در Dead Space 3 به قدری زیاد بوده که می توان به نوعی آن را یک IP جدید هم دانست. از جمله این که در این سری دیگر وقایع بازی در یک سفینه اتفاق نمی افتد و برای اولین بار بر روی یک سیاره یخ زده به جنگ دشمنان و هیولاها خواهیم پرداخت. اما به طور قطع بزرگ ترین تغییری که کاملا بقیه تغییرات بازی را تحت الشعاع خود قرار می دهد اضافه شدن حالت co-op می باشد. نکته ای که باعث عصبانیت عده ی کثیری از طرفداران این سری شده ، زیرا واقعا ترس همیشه در حالت تنهایی خود را نشان خواهد داد ، اما داشتن یک همکار عملا ترس را خواهد گرفت. دو قسمت آخر رزیدنت اویل نمونه بارزی بر این ادعا می باشد. اما Visceral Games با دفاع از ایده جدید خود می گوید : “حالت co-op همواره از آغاز ساخت اولین قسمت Dead Space نکته ای بود که ما همیشه به فکر اضافه کردن آن به بازی بودیم و بخش co-op عنوان System Shock 2 به نوعی منبع الهام بخشی برای Dead Space بود. البته با تمامی این موارد هنوز هم ترس در قسمت سوم وجود خواهد داشت و حتی در مواردی بیشتر شده است. ”

همانند پیشنیان خود ، Dead Space 3 آیزاک کلارک را در برابر هجوم گله ای از Necromorph ها قرار خواهد داد. همچنان در پشت لباس آیزاک میزان سلامتی او و تعداد مهمات هم در کنار اسلحه وی نمایش داده می شود.در مناطق خلاء تایمری بر روی شانه راست آیزاک نمایش داده خواهد شد که میزان اکسیژن وی را قبل از آن که خفه شود نشان می دهد. با توجه به این این بار در یک سیاره یخی وقایع بازی اتفاق می افتد برف و سرما هم به به خطرات بازی اضافه شده است. اگر زمانی طولانی در یک قسمت برفی بمانید حرکت و میزان دقت هدف گیری هر دو شخصیت بسیار شخت می شود ، جالب اینجاست که در مواقعی کولاک به پا خواهد شد و در این هنگام Necromorphs با سرعت بسیار زیاد به سمت شما خواهند دوید یا حتی از زیر برف ها به بیرون پریده و مو را بر بدن شما سیخ خواهند کرد. طبق گفته تیم سازنده فقط Necromorph ها ترسناک نیستند و حتی یک شی هم می تواند باعث و ترس شود. مثلا مته ی بزرگی به یک باره از سقف به داخل آمده و آیزاک باید علاوه بر محافظت از خود در برابر Necromorph ها مراقب باشد تا این مته وی را تکه تکه نکند. اگر محیط های بزرگ و باز را دلیلی بر عدم ترس می دانید ناامید نشوید زیرا مکان های بسته ، تاریک و با اتمسفری بی نظیر نیز هسته اصلی این سری هستند و همچنان این مکان های مخوف را با صداها و ضجه های  رعب آور و نامعلوم Necromorph ها از گوشه و کنار خواهید شنید.

گرافیک :

اولین نسخه DEAD space که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد گرافیک بسیار زیبایی را دارا بود این سنت در قسمت دوم هم ادامه یافت و حال با نمایش هایی که از قسمت سوم نیز دیده ایم DEAD SPACE 3 را می توان یکی از بهترین گرافیک های سال ۲۰۱۳ نامید. البته DEAD SPACE 3 را می توان یکی از معدود بازی های EA نامید که با موتور frostbite 2 ساخته نمی شود. مانند دو عنوان قبلی با بهره گیری از موتور به شدت تغییر یافته Godfather ( که در حال حاضر با نام Visceral Tech شناخته می شود ) شاهد پیشرفت های بسیار خوبی در گرافیک بازی هستیم. به مانند قبل جزییات آیزاک و همکارش بسیار عالی بوده و حتی می توان انعکاس نور اشیا در شیشه محافط سرش را هم دید و این نکته در جانوران بازی هم صدق می کند که با ریزترین جزییاتی که می توان در آن ها دید بسیار ترسناک جلوه می کنند. فضاهایی تاریک با رنگ های خاکستری و مرده با قسمت های برفی به زیبایی با هم ترکیب شده و حیرت انگیز به نظر می رسد. اما به جرات می توان گفت زیباترین بخش گرافیک بازی در مورد فضاهای خلا می باشد به گونه ای که در یکی از نمایش ها مشاهده شد که سفینه آیزاک منفجر شد و او در فضا معلق مانده بود. در این لحظه دورنماهای بازی با نورپردازی خیره کننده و با سیاره های که از دور نمایان می شدند آدم را میخکوب می کرد. تخریب پذیری بازی هم البته به مانند دو قسمت گذشته چندان بالا نیست و به نظر می رسد که فقط چیزهایی را می توان تخریب کرد که خود سازندگان در نظر گرفته اند.اما کیفیت انفجارها در سطح بسیار خوبی بوده و اگر سفینه ای در بازی منفجر شود ریزترین قطعات آن هم نمایان خواهد شد. فیزیک دشمنان نیز بالا بوده و می توان آن ها را به چند قطعه تقسیم کرد. البته هوش مصنوعی دشمنان انسانی می توان گفت که چندان بالا نیست و اغلب در نمایش های بازی دیده ایم که کارهای غیر طبیعی زیاد انجام می دهند.

با نمایش هایی که از DEAD SPACE 3 به خصوص در بخش تک نفره دیده ایم می توان گفت که ترس همچنان در DEAD SPACE 3 نقش اصلی و پررنگی را خواهد داشت. شاید عده ای به بخش دو نفره بازی خوشبین نباشند ولی شاید این شیوه سازندگان را بتوان روشی دانست برای این که قسمت سوم هم بتواند طرفداران سبک ترس را راضی کند و هم طرفداران اکشن را هم به سمت این بازی بکشاند. پس آماده باشید که زمستانی ترسناک در پیش رو است !

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *