حقایق جالبی که شاید در مورد تعریق ندانید

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین، به همان اندازه که دوست ندارید عرق کنید، خوشحال باشید که غدد تعریق کارشان را در سردکردن بدنتان درست انجام می‌دهند. اگر تعریق بدرستی انجام نشود، این خطر وجود دارد که دچار گرمازدگی شوید.

اگر می‌خواهید میزان تعریق بر اثر عصبی شدن را کاهش دهید، به جای دئودورانت (ضدبو) از آنتی پرسپیرانت (ضدعرق) استفاده کنید. به خاطر داشته باشید، بدن به نوع خاصی از ضدعرق عادت می‌کند. بنابراین سعی کنید برای جلوگیری از تعریق در زمانی که انتظار آن را ندارید هرچند وقت یک‌بار، از ضدعرق جدید استفاده کنید.

یکی از راه‌های مشخص شدن ابتلا به فیبروز کیستیک (شایع‌ترین و جدی‌ترین اختلال ژنتیک در سفیدپوستان) آزمایش تعریق است. در عرق کسانی که تست آنها مثبت است، کلر و سدیم غلظت بالاتری دارد.

اگر بیش از اندازه‌ای که برای سرد شدن لازم است عرق می‌کنید، ممکن است به بیماری هایپرهیدروزیس (فعالیت بیش از اندازه غددعرق) مبتلا باشید. این عارضه غددعرق دست‌ها، صورت، پاها و زیر بغل را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اگر بیش از اندازه معمول، عرق می‌کنید و شاهد علائم دیگری مثل احساس ضعف، تهوع، لرز یا درد قفسه سینه هستید، احتمالا دچار گرمازدگی شده‌اید و نیاز به مراقبت پزشکی دارید.

عوامل بسیاری بر میزان تعریق تاثیر می‌گذارند و باعث می‌شوند سطح تعریق بسیار متغیر باشد. به عنوان مثال، مردان بیشتر از زنان عرق می‌کنند یا نوشیدن آب بیشتر، باعث تعریق بیشتر می‌شود. همچنین با افزایش سن میزان تعریق کاهش می‌یابد. عوامل دیگری مانند شرایط سلامت، احساسات و رژیم غذایی نیز بر ترکیب عرق تاثیر می‌گذارد. با این حال عرق شما منحصر به‌فرد و خاص خودتان است.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *